Wednesday, 30 August 2017

2030: Якими будуть мислення, діяльність, освіта, сім'я майбутнього - експертна думка (експеримент)


Форсайтне моделювання стало основою роботи підприємця, викладача Києво-Могилянської Академії Валерія Пекаря та команди з восьми спеціалістів. Вони намагалися знайти відповідь на питання: яким буде наше майбутнє? Результати експерименту були написані у блозі на Site.ua. Стаття має назву "Епідемія футурошоку" та публікується тут без змін.

У 2030 році на нас чекає розшарування людства. Хоч це і неполіткоректно, але, починаючи з того моменту, як перша людина встромила патик у землю і виростила деревце – світ розшарований. В ньому є люди, що вирощують ці «деревця», і ті, хто копирсаються в носі. Світ розшарований на тих, хто боїться, але досліджує все нове, і на тих, хто нічого не робить.

За термінологією, яку придумали письменники-фантасти Стругацькі, світ майбутнього буде розділений на ойкумену та околицю. Ойкумена – це цивілізація, міста, культура, філософія, околиця – місця, де всього цього немає.

 

Як виглядає ойкумена 2030 року?

 • Це світ без кордонів, де можна вільно переміщатися, немає візового режиму, всі громадяни відчувають себе громадянами планети.
 • Енергія стала настільки дешевою, а всі робочі процеси забезпечують роботи, що всі блага стали доступними і дуже дешевими.
 • Жителям ойкумени дається мінімальний гарантований дохід. Такі експерименти робляться вже зараз, причому в тих країнах, де рівень життя є високим.
Всі люди діляться на два класи – активний і пасивний. Коли блага дешеві і роботи все виробляють, то люди займаються лише споживанням. Робота у людей майбутнього існує лише для самореалізації та самозадоволення.

Освічені пасіонарії – активна меншість. Це люди, що мають освіту, пасіонарність, пристрасть, енергію, вони працюють для самореалізації та задоволення, їм прикольно творити щось нове чи піклуватися про інших. Їх соціальний капітал – знання та репутація.

Пасіонарії займаються трьома видами діяльності:

 • Креатив — творці, журналісти, вчені, дослідники інших планет, дизайнери.
 • Охорона –поліцейські, бібліотекарі, лікарі.
 • Турбота – соціальні працівники, медсестри.


Хоч ми й можемо охарактеризувати види діяльності, проте ще не знаємо назв професій майбутнього.

Консьюмтаріат – пасивний клас, що займається лише споживанням. Вони отримують мінімальний гарантований дохід, що забезпечує їжу, перегляд телевізора, в обмін на лояльність, на те, що вони нічого не роблять. В цьому – суспільний договір, креативний клас без перешкод займається тим, що йому подобається, а пасивний не заважає це робити. Консьюмтаріат грає свою важливу роль – він бере участь у «рекомбінації генів», щоб з’являлися нові пасіонарії.


Як виглядає околиця 2030 року?

Околиця майбутнього виглядає так само, як околиця 2017 року, там нічого не змінилося. На околиці – бідність, неграмотність і, що важливо, інституційна неспроможність. На околиці дешеві блага недоступні, але є доступ до розважального контенту та новин.

Важливо, що ойкумена відправляє на околицю величезні вантажі з допомогою – з медикаментами, їжею, будинками, що самі розгортаються, але ні один з них не доходить до людей. Відсутність інституцій на околиці не дозволяє справедливо розподіляти допомогу. Інституційна неспроможність є бідою цих суспільств, а голод і бідність є її результатом. Інституційна неспроможність нинішньої України – явище набагато страшніше, ніж бідність та війна.

Між ойкуменою та околицею є портали, через які переправляються вантажі та ходять туристи, за них відбувається битва. З околиці в ойкумену є величезний потік людей – когось з них навчають, когось залишають в ойкумені. Подекуди між ойкуменою та околицею стоїть стіна, де вартує дозор, що захищає цивілізацію від здичавілих людей.

Якою буде людина в 2030 році?

Технології майбутнього доступні, але працюють тільки разом з мисленням. Без розвитку мислення людина не зможе скористатися технологічними благами. Нове мислення породжує не тільки фізичні технології, такі як дрони чи штучний інтелект. Нове мислення конструює нову освіту, комунікації, нові способи прийняття рішень, управління творчістю, сном, взаємодією, самовираженням. Ці технології невидимі, але доступні жителям ойкумени.

Цінності ойкумени:
 • «Зелена парадигма» — гармонія та спільний розвиток, взаєморозуміння, турбота і духовність.
 • Розумне і помірковане споживання. В традиційній споживацькій парадигмі кожній сім’ї потрібна дриль, якою користуються раз на рік. А в майбутньому буде одна дриль на сто сімей, і її передаватимуть від однієї сім’ї до іншої за потребою, відмічаючи використання за допомогою мобільного додатку.
 • Однакова повага до суб’єктивності та об’єктивності, раціоналізму та ірраціоналізму.
 • Терпимість до розбіжностей та рівний доступ.
 • Недовіра до загальноприйнятих традицій.
 • Єдина реальність – тут і зараз.
 • Космополіти і толерантофіли, страшенна любов до толерантності і постійна прихильність до змін.

 

Мислення 2030 року:

 • Рефлексія та усвідомлене життя.
 • Віртуальні особистості. Це терапія заміщення, коли за допомогою віртуального «двійника» люди можуть досягти того, чого особисто вони ще не змогли.
 • Немає приватності. Людина ніде не є одна, всюди камери та прослуховування.
 • Самотність, незважаючи на те, що навколо дуже багато людей, та цінність «сильних зв’язків».
 • Брехня неможлива. Існують детектори, що працюють в режимі реального часу – наприклад смартфон вібрує, коли співрозмовник бреше.
 • Емпатія як пряме відчуття іншого. Людина піднімається на новий щабель, може відчути близьких на рівні телепатії. Або, наприклад, в кафе треба подумки звернутися до офіціанта і замовити їжу, або піднятися на ліфті тільки силою думки. Але це можуть далеко не всі, жителі околиці не мають такої здатності.
 • Всі свої гріхи людина зберігає, але вони набувають нових форм.

 

Якою буде освіта у 2030 році?

У майбутньому потрібні ключові навички замість «правильних знань». Ці речі ми всі знаємо вже зараз. Гуманітарні технології, що зараз у світі є маргінальними, в майбутньому набудуть центрального значення.
 • Проактивне пізнання
 • Критичне мислення
 • Креативність
 • Прикладна уява
 • Комунікація, емпатія та колективна робота.

 

Якою буде сім’я у 2030 році?

 • Все соціальне життя в майбутньому зміниться, від функціонування держав і до взаємовідносин між громадами і всередині сімї.
 • Зниження важливості управління власністю. Зараз сім’я значною мірою – це система управління власністю, і у випадках. А коли все дешеве і доступне, кількість речей, якими ви володієте, менше, то вага управління власністю зменшується.
 • Збільшення ваги любові і турботи. Це основна складова сімей майбутнього.
 • Розщеплення функцій володіння. Ви можете обрати систему спільного володіння з ким хочете, з людьми, яких обираєте. Вже зараз у Голландії зареєстровано п’ять типів сімей, і ця тенденція буде розвиватися.
 • Сім’я як корпорація, командитне товариство, члени якого мають різний ступінь відповідальності.
Більше з лекції Валерія Пекаря можна почитати тут або за цим посиланням.

Дізнатись більше про нові можливості для дітей та про освіту майбутнього можна з презентації MINIBOSS & BIGBOSS BUSINESS SCHOOL під час GLOBAL BUSINESS FORUM у цьому відео:


MiniBoss Business School International

Новогоднее шоу "101 MINIBOSSец": студенты MINIBOSS и BIGBOSS создали праздник по принципу "стартапа"

Интернет-магазин MINIBOSS

Кен Робинсон. Новый взгляд на систему образования

ДАЕМ ВОЗМОЖНОСТЬ ОТКРЫТЬ MINIBOSS BUSINESS SCHOOL В ВАШЕЙ СТРАНЕ

ДАЕМ ВОЗМОЖНОСТЬ ОТКРЫТЬ MINIBOSS BUSINESS SCHOOL В ВАШЕЙ СТРАНЕ
СПРОСИТЕ НАС О МАСТЕР-ФРАНШИЗЕ (праве эксклюзивного обладания франшизой в вашей стране, регионе, городе, районе)

MINIBOSS & BIGBOSS SUMMER CAMPS

Летний лагерь MINIBOSS BUSINESS SCHOOL

MINIBOSS GLOBAL

ABOUT MINIBOSS & BIGBOSS BUSINESS SCHOOL (RU)

ON-LINE TELEVIDENIE